Znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zorganizujemy nasze  przyjęcie weselne to ogromne wyzwanie i z całą pewnością jest jedną z ważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć w trakcie przygotowań.      Zazwyczaj wyjątkowo atrakcyjne lokale zarezerwowane są z dużym wyprzedzeniem, dlatego niezwykle istotne jest aby nie zwlekać z tym etapem przygotowań. Coraz częściej to właśnie dostępność wybranego przez nas miejsca definiuje datę ślubu.   

Jakie kryteria powinno spełniać wybrane przez nas miejsce i w jaki sposób rozpocząć poszukiwania idealnej  sali ? 

Przed podjęciem decyzji należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym nam zależy i czego oczekujemy od wybranego przez nas obiektu. Zastanówmy się jakie są nasze wyobrażenia dotyczące idealnego lokalu. Czy wizja naszego przyjęcia dotyczy wesela w pałacu, dworku a może zaplanowaliśmy garden party, pod namiotem. Wybór odpowiedniego miejsca nie powinien być przypadkowy !

Wielkość lokalu

Poszukując odpowiedniego miejsca zastanówmy się nad szacunkową liczbą gości, których zamierzamy zaprosić. Oglądając dany obiekt powinniśmy zorientować się czy jest przystosowany do pomieszczenia dużej liczby gości i przeciwnie- czy sala nie jest zbyt duża w stosunku do małej liczby zaproszonych osób. Jeżeli zaplanowaliśmy wielkie wesele, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Wiele obiektów jest przystosowanych do pomieszczenia dużej ilości weselników. Jeżeli natomiast planujemy spędzić ten dzień w wąskim gronie najbliższych osób, zdecydujmy się na restaurację. Zazwyczaj wiele restauracji dysponuje większymi salami. Należy wówczas upewnić się czy wybrana sala jest odseparowana od pozostałych, by mieć pewność, że podczas naszego przyjęcia nie będziemy gościć przypadkowych klientów restauracji. Wbrew pozorom, najbardziej problematyczne może okazać się znalezieniem odpowiedniej sali, w przypadku gdy planujemy umiarkowane wesele- 60-80 osób. Większość właścicieli dużych obiektów może niechętnie udostępnić nam obiekt z powodu niedostatecznego zarobku, szczególnie w sezonie wysokim, w którym bez problemu organizacja wesela innej zainteresowanej parze. Większość restauracji natomiast, nie dysponuje odpowiednio dużymi salami, przystosowanymi do podjęcia takiej liczby gości.

Odległość 

Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego obiektu jest odległość od miejsca ceremonii. Dojazd na miejsce przyjęcia nie powinien być zbyt skomplikowany. Zbyt duża odległość, może spowodować, że zaproszeni goście będą błądzili przez dwie godziny zanim dotrą na miejsce przyjęcie. Istnieje obawa, że nawet najbardziej wyrozumiali goście stracą doskonały humor. Jeżeli wesele odbędzie się w innej miejscowości czy uroczystość zaślubin powinniśmy pomyśleć o zorganizowaniu transportu dla naszych gości.

Noclegi dla gości

Warto zorientować się czy miejsce, w którym planujemy zorganizować przyjęcie dysponuje pokojami umożliwiające nocleg wybranym gościom. Na każdym przyjęciu pojawiają się osoby, które nie planują tego samego dnia wracać do domu. Decydując się  na wybrany lokal powinniśmy mieć pewność, że zaproszeni goście będą mieli możliwość komfortowego przenocowania w jego pobliżu. Jeżeli miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie nie posiada bazy noclegowej, warto wówczas sprawdzić czy w jego obrębie nie znajduje się hotel, w którym spokojnie możemy zarezerwować pokoje dla gości. Często brak możliwości przenocowania może być powodem nieobecności zaproszonych gości.

Otoczenie i uwarunkowania techniczne

Decydując się na wybrany obiekt, koniecznie należy dokładnie przyjrzeć się otoczeniu, w którym jest on zlokalizowany. Zweryfikujmy czy lokal nie znajduje się w otoczeniu bloków mieszkalnych, czy dysponuje odpowiednio dużym parkingiem, który pomieści samochody zebranych gości jak również czy w lokalu jest klimatyzacja z możliwością regulacji podczas przyjęcia.

Pamiętajmy, żeby nie bać się zadawać pytań i poprosić menadżera sali o dokładne oprowadzenie nas po obiekcie.

Decydując się na wybrane miejsce, pamiętajmy aby wszystkie ustalenia szczegółowe zapisać w umowie. W przypadku kwestii spornych, łatwiej będzie nam wyegzekwować ich realizację.

Warto również przyjrzeć się zachowaniu właściciela bądź menadżera obiektu. Jeżeli nie czujemy nici porozumienia, właściciel niechętnie odpowiada na nasze pytania w zamian na każdym kroku stawia warunki- nie wybierajmy na siłę danego miejsca.

Poszukując idealnego miejsca na wesele nie decydujmy się na przypadek. Idealne miejsce powinno w 100 %  spełniać nasze oczekiwania, a także zapewnić komfortową zabawę zebranym gościom.

Powodzenia! 🙂