Obecnie wiele par planujących zawrzeć związek małżeński decyduje się na organizację uroczystości w plenerze. Nic w tym dziwnego – uroczystości plenerowe mają szczególny charakter. Niestety, z drugiej jednak strony wiążą się z wieloma kwestiami organizacyjnymi, nad którymi trzeba zapanować. Organizacja imprezy plenerowej jest czasochłonna i wymaga zaplanowania z dużym wyprzedzeniem. 

Przede wszystkim, organizację ślubu w plenerze należy rozpocząć od wyboru właściwego miejsca. Zważając na komfort logistyczny Młodej Pary oraz zgromadzonych gości, najlepiej by miejsce ceremonii zaślubin znajdowało się w niedalekiej odległości od miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Drugą istotną kwestią, jest uzyskanie zgody urzędnika na zawarcie związku małżeńskiego w wybranym przez nas miejscu. Pamiętajmy, że miejsce musi spełniać pewne wymogi, a mianowicie być godne oraz nie zagrażać bezpieczeństwu urzędnika oraz zebranych gości. Żeby taka ceremonia mogła się odbyć, wymagane jest zapewnienie dodatkowych elementów, takich jak np: krzesła dla gości, stół oraz krzesło dla urzędnika, odpowiednie nagłośnienie, mikrofony, godło. Najlepiej gdyby wybrany przez nas obiekt dysponował miejscem przystosowanym do organizacji ceremonii w plenerze, może to być na przykład altanka, która zapewni nam schronienie w przypadku niepogody. W przeciwnym razie, pamiętajmy o planie awaryjnym, który pozwoli nam szybko przenieść ceremonię w inne miejsce, np. do wnętrz pałacowych.

Planując wesele w plenerze musimy liczyć się z wyższymi wydatkami, w porównaniu z przyjęciem weselem organizowanym w tradycyjnej sali czy restauracji.  Pamiętajmy, że takie przedsięwzięcie wymaga zbudowania wszystkiego od podstaw : wystawienie namiotu, zaplecza dla obsługi,  zapewnienie stołów, krzeseł dla gości, zastawy, parkietu tanecznego, oświetlenia, doprowadzenie prądu, organizacja toalet i mnóstwo innych elementów, które są niezwykle istotne by plenerowe przyjęcie nie zakończyło się niepowodzeniem. Dodatkowym elementem, który wpływa na podwyższenie kosztów jest konieczność zamówienia cateringu, którego cena zazwyczaj jest wyższa niż cena „talerzyka” w lokalach weselnych. Zazwyczaj koszty wesela w plenerze przewyższają tradycyjne przyjęcia o ok 30-40 %.

Decydując się na organizację ślubu w plenerze, warto skorzystać z usług  doświadczonej firmy, tylko wtedy możemy mieć pewność, że powiew wiatru nie zachwieje naszym namiotem. Profesjonaliści pomogą w określeniu optymalnej wielkości namiotu, stref które można w nim zaaranżować, a przede wszystkim odpowiedniego miejsca w którym namiot może stanąć. Rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie obiektu (pałac, dworek), który dysponuje dużym ogrodem, wówczas możemy korzystać z infrastruktury obiektu oraz zaplecza gastronomicznego i sanitarnego. W ten sposób zredukujemy chociażby niewielką część i tak już wysokich kosztów.

W projekt wesela plenerowego, zazwyczaj zaangażowana jest cała masa wykonawców i podwykonawców dlatego niezwykle istotne jest przygotowanie szczegółowego planu działań oraz  dobra koordynacja. Przygotowania do wesela plenerowego rozpoczynają się na 3-4 dni przed planowaną uroczystością. Decydując się na tak prestiżową formę przyjęcia, jaką niewątpliwie są wesela plenerowe warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy wedding planner. Koordynator jest przede wszystkim buforem na linii podwykonawca- młoda para, wszystkie telefony od osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości kierowane są do jednej osoby co znacznie ułatwia komunikację i eliminuje ryzyko niedomówień.

Wesela plenerowe są zazwyczaj wysokobudżetowymi przedsięwzięciami. Niewątpliwą zaletą jest ogromna przestrzeń, która czasami jest nieosiągalna w innych przypadkach, a także nieskończone możliwości aranżacyjne i dekoracyjne. Namiot nie posiada zazwyczaj ograniczeń, jesteśmy w stanie stworzyć każdą dekorację. Dodatkową zaletą jest bliskość natury, wyjście z namiotu bezpośrednio do ogrodu, co nadaje naszemu przyjęciu niezwykłej lekkości i wyjątkowego charakteru.