Usadzenie gości przy weselnym stole, zazwyczaj związane jest z niemałym stresem. Przyszli Państwo Młodzi troszczą się by w tym wielkim dniu każdy z zaproszonych weselników czuł się dopieszczony, co całą z pewnością odbije się na dobrej zabawie. Dobre samopoczucie weselników powiązane jest z zajmowanym miejscem oraz towarzystwem przy stole.


Z całą pewnością, jestem zwolenniczką przygotowania tablicy rozmieszczenia gości oraz winietek z nazwiskami na weselnych stołach. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć chaosu, walki o zajmowane miejsce oraz dezorientacji.

Jakimi zasadami kierować się by sprostać wyzwaniu organizacja wesela, którym niewątpliwie staje się usadzenie gości?

Po pierwsze: Rodzina.

Mieszanie rodzin nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie próbujmy na siłę integrować naszych gości. Efekt może być odwrotny do zamierzonego. Goście będą skrępowani i zdezorientowani.

Po drugie: Wiek.

Starajmy się dopasować gości pod względem wieku. Istnieją większe szanse, że osoby w podobnym wieku szybciej znajdą wspólny język i będą się dobrze bawić.

Po trzecie: Zainteresowania.

Rozważmy usadzenie gości pod względem zainteresowań. Z całą pewnością osoby pasjonujące się piłką nożną, zebrane przy jednym stole znajdą wiele ciekawych tematów do rozmowy. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku znajomych z pracy. Istnieje szansa, że osoby wykonujące podobny zawód bądź pracujące w jednym miejscu będą zadowolone z takiego rozwiązania.

Po czwarte: Dobre samopoczucie gości.

Zastanawiając się nad rozmieszczeniem swoich znajomych oraz rodziny,  na pewno wiemy, którzy goście znają się od dawna i dobrze czują się w swoim towarzystwie. Usadźmy ich przy jednym stole.

Po piąte: Zadzwoń i zapytaj.

Jeżeli z powyższych zasad żadna nie sprawdzi się podczas rozmieszczania niektórych gości, po prostu wykonajcie telefon i zapytajcie z kim chcieliby dzielić stół podczas Waszego przyjęcia.

I ostatnie: Skorzystaj z porady rodziców.

Może okazać się, że wśród zaproszonych gości znajdą się członkowie dalszej rodziny, których pamiętacie z okresu dzieciństwa i nie macie pojęcia obok kogo powinni zająć miejsce przy stole. W takiej sytuacji warto skorzystac z porady rodziców, którzy mogą okazać się bardzo pomocni.

Odpowiednie usadzenie weselnych gości to nie lada wyzwanie. W celu uniknięcia zbędnego stresu nie zostawiajcie tego etapu na ostatnią chwilę. Powodzenia ! 🙂